Jdi na obsah Jdi na menu
 


9. 8. 2009

logo Česká televize spustí 31. srpna 2009 zkušební provoz svého satelitního digitálního vysílání ve vysokém rozlišení. Řádné HDTV vysílání na satelitu zahájí v roce 2010, kdy nabídne v plném vysokém rozlišení i ZOH Vancouver 2010.

Česká televize se zařazuje mezi přední evropské televize veřejné služby a připravuje vysílání ve vysokém rozlišení. To se bude identifikovat jako ČT HD. Jeho zkušební provoz začne už v pondělí 31. srpna 2009 a do řádného provozu pak vstoupí se začátkem roku 2010.

ČT HD nabídne v první fázi program ČT1 ve vysokém rozlišení – většina pořadů bude převzorkována z SD rozlišení, objeví se ale i několik pořadů v plném HD (například velkolepá hudební soutěž Duety ...když hvězdy zpívají). Výhradně v plném vysokém rozlišení začne ČT HD vysílat přenosy ze zimních olympijských her Vancouver 2010. Po jejich skončení bude uvádět pořady dostupné v HD rozlišení vždy ve stejnou dobu, kdy budou ve standardním SD rozlišení vysílány na programech ČT1, ČT2 nebo ČT4. Mezi těmito programy bude ČT HD přepínat. ČT HD tedy nebude samostatným programem, ale společnou distribuční cestou pro vysílání Jedničky, Dvojky a sportovní Čtyřky ve vysokém rozlišení.

ČT HD bude dostupné v rámci digitálního satelitního vysílání z družice Astra na pozici 23,5°E – nejprve z Astry 1E ve standardu DVB-S, na jaře 2010 přejde na novou Astru 3B a zároveň také do modernějšího standardu DVB-S2. Česká televize zvolila pro své HDTV vysílání ze satelitu kódování MPEG-4 a rozlišení 1080i25. V rámci zkušebního provozu lze očekávat i testy vysílání v rozlišení 720p50, případně i v dalších formátech. Vysílání bude kvůli autorským právům samozřejmě kódované, aby byl zajištěn příjem jen na území České republiky – aplikován bude systém CryptoWorks (stejně jako u digitálního satelitního vysílání ČT1, ČT2 a ČT4 z družice Astra 3A).

ČT HD, digitální satelitní HDTV vysílání České televize, nebude zpoplatněno. Bude dostupné s podmíněným přístupem na území České republiky, tedy prostřednictvím přístupové karty – na kartách Skylink i CS LINK bude ČT HD v rámci základní nabídky bez registračního poplatku či měsíčního paušálu. Pro příjem ČT HD budou diváci potřebovat také vhodná přijímací zařízení a zobrazovač – satelitní parabolickou anténu s konvertorem (průměr paraboly ideálně 60 cm nebo více), odpovídající satelitní set-top-box (přijímající vysílání na platformě DVB-S2/MPEG4 a osazený buď přímo zabudovaným modulem CryptoWorks nebo univerzálním rozhraním CI pro připojení tohoto modulu) a televizor schopný reprodukovat signál 1080i25, nejlépe samozřejmě s plným rozlišením 1920 × 1080 bodů (tzv. Full HD).

Česká televize zahájila výrobu pořadů v HD rozlišení již v minulých letech a objem postupně navyšuje. Nyní se jedná o desítky pořadů, zejména uměleckých či hudebních, a o tvorbu pro takzvaný Zlatý archiv. Na podzim 2009 ČT připravuje několik přímých přenosů v HD kvalitě. Česká televize již nějakou dobu preferuje HD rozlišení také při akvizici pořadů, jde především o zahraniční dokumentární a přírodopisné snímky.

Program ČT1 HD naladí satelitní diváci, sledující české digitální programy z orbitální pozice 23,5 stupňů východně (družice Astra 3A a Astra 1G) a mající aktivní přístupové karty CS Link (diGITALlink, MediaVision) anebo Skylink (TT Karta, Trade and Technology). A samozřejmě přijímací zařízení pro HDTV - satelitní HD receiver a monitor, plazmovou, LCD televizi či projektor HD ready či Full HD.

Za sledování ČT1 HD se nebude platit, o vysílání v DTH platformách UPC Direct a Digi TV se podle Rudolfa Popa neuvažuje.

Jak dále pro Digizone uvedl, základem experimentálního HD vysílání bude stávající program ČT1, ovšem Česká televize už připravuje projektu samostatného HD programu složeného z pořadů všech čtyř současných kanálů ČT, který bude uveden se startem Zimních olympijských her v kanadském Vancouveru v únoru 2010.

V experimentálním vysílání ČT1 HD se do konce letošního roku ještě satelitní diváci nedočkají žádného sportovního přenosu ve vysokém rozlišení, ale jak uvedll server Digizone, bude se postupně zvyšovat podíl pořadů v nativním, tedy „pravém“ HD (t.j. 1080i - pozn. redakce satCentrum). Jednou z prvních vlaštovek bude například seriál Vyprávěj, jehož vysílání v HD kvalitě už ČT propaguje přímo na své obrazovce.
Aktualizováno 28. 7. 2009:

Jak dnes pro ČTK potvrdilo vedení České televize, zkušební vysílání ČT1 HD bude dostupné všem zákazníkům satelitních služeb Skylink a CS Link, kteří mají satelitní přijímače vhodné pro příjem programů v HD kvalitě. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele Jiřího Janečka Česká televize na začátku nepočítá s celodenním vysíláním ve vysokém rozlišení, ale půjde o několik hodin denně.

Řádné vysílání HDTV ze satelitu ČT plánuje až s přenosy ze zimní olympiády ve Vancouveru v roce 2010, uvedl pro ČTK Štěpán Janda z tiskového odboru ČT. "Ještě před zimní olympiádou bude od září 2009 probíhat zkušební HDTV vysílání satelitní cestou," dodal.

Testovací vysílání by se mohlo spustit už 18. 8. 2009, s tím, že majitelé přístupových karet CS Link - diGITALlink - Media Vision a Skylink - TT Karta - Trade and Technology uvidí obraz od 1. 9. 2009.

Pro distribuci signálu se použije transponder společnosti Media Broadcast č. 55 na Astře 1E na frq. 10,803 H, kde minulý rok např. vysílala slovenská Trojka (STV3), a nyní je zde test karta (barevné pruhy) a v MPEG-4 vysílání Kosmica TV, uplink bude z německého Usingenu.


Parametry pro příjem:

satelit: Astra 1E
orbitální pozice: 23,5 st. východně
transponder: č.55
provider: Media Broadcast
frekvence: 10,803 GHz
polarizace: horizontální
Symbol Rate: 22000 kSymb/s
FEC: 5/6
norma: DVB-S, MPEG-4
kód: CryptoWorks
start: 1. 9. 2009 (od 18. 8. 2009 neveřejný test)


ČTK, ČM a redakce satCentrum, 28. 7. 2009


Aktualizováno 19. 8. 2009:

Dnes, ve středu 19. 8. 2008 bylo zahájeno neveřejné testovací vysílání programu ČT1 v HD rozlišení. Pravidelné zahájení 31. 8. 2009, dostupnost na přístupové karty CS Link/Skylink/TT-Karty/diGITALlink karty s oprávněním pro ČT.


Parametry pro příjem:

satelit: Astra 1E
orbitální pozice: 23,5 st. východně
transponder: č.55
provider: Media Broadcast
frekvence: 10,803 GHz
polarizace: horizontální
Symbol Rate: 22000 kSymb/s
FEC: 5/6
norma: DVB-S
MPEG-4/H.264
SID: 14020
V-PID: 2010
A-PID: 2020
kód: CryptoWorks (od 19. 8. 2009 neveřejný test)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář