Jdi na obsah Jdi na menu
 


Konec analogové ČT1 z vysílače Praha - město -Žižkov

7. 2. 2009

 

Od pátku 6. února 2009 uvidí diváci přijímající analogové zemské vysílání ČT1 na 51. kanálu z vysílače Praha - město – Žižkov známý piktogram. Ten se v podobě čtyř čtverců objeví v pravém spodním rohu obrazovky. V průběhu února nebude zařazen trvale, mizet bude při vysílání filmů a dalších pořadů, u nichž by výrazněji narušil divácký zážitek. Od března však tato forma upozornění na blížící se vypnutí analogového terestrického signálu nabude na intenzitě. Speciální symbol bude viditelný nepřetržitě a připojí se k němu také textová lišta s bližšími informacemi.Piktogram a textová lišta dovolují divákům jasně rozeznat, že se musejí připravit na digitální příjem. Oba grafické prvky vidí na svých obrazovkách vždy pouze ti lidé, kteří skutečně přijímají analogové zemské vysílání z vysílače, jenž bude vypnut.

Jedinou výjimku bude nyní krátkodobě představovat malá skupina diváků ladících analogové zemské vysílání ČT1 z převaděčů Praha – Vokovice (44. kanál), Praha – Žvahov (49. kanál), Zdice (32. kanál) a Loděnice (49. kanál). Ta několik dnů piktogram uvidí a následně jí zmizí. Zmíněné převaděče (vysílače malého výkonu, lokálního významu) totiž využívají jako svůj zdroj právě signál z vysílače Praha - město – Žižkov. V nejbližších dnech ale budou přeladěné na jiný zdroj a Česká televize je prozatím ponechá v provozu. Síť sekundárních analogových vysílačů (převaděčů) se bude vypínat až po komplexním zhodnocení dostupnosti digitálního zemského vysílání sítě 1 (multiplexu veřejné služby) z hlavních vysílačů, respektive po zvážení výstavby sekundárních digitálních vysílačů pro dané lokality.

Myšlenka jednoznačné identifikace signálu prostřednictvím grafických atributů vložených přímo do obrazu má svůj původ v ČT. Televize veřejné služby tuto metodu využívá po celou dobu přechodu z analogového na digitální zemské vysílání.

Digitální zemské vysílání České televize v rámci sítě 1 lze v Praze a okolí naladit již od 31. října 2008. Multiplex veřejné služby – všechny čtyři programy ČT v digitální kvalitě, digitální doplňkové služby a rozhlasové stanice ČRo – vysílají shodně na 53. kanálu vysílače Praha - město – Žižkov (vertikální polarizace) a Praha – Cukrák (horizontální polarizace). Pro příjem je potřeba set-top-box či digitální televizor s DVB-T tunerem, také nepoškozená, správně nasměrovaná, pevná venkovní anténa (pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech) a anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu. Pozornost je nutné věnovat případně zapojeným zesilovačům a rozbočovačům. Bezpodmínečně nutná je odborná úprava převážné většiny systémů společných televizních antén (STA) v bytových domech.


Zdroj:                           

Štěpán Janda, Česká televize

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář